Chovatelé - pozor!
V roce 2022 několik západních aktivistických organizací přesvědčilo vlády 18 členských zemí EU, že je v celé EU nutné zavést tzv. pozitivní seznamy - výběr pouhých několika desítek druhů obratlovců, které by bylo jedině dovoleno chovat v domácích chovech, zatímco obecně by chov většiny druhů byl zakázán. Šlo by o nejpřísnější formu regulace, v podstatě likvidující soukromé chovatelství. Tyto země uložily Evropské komisi, aby se přípravou takových seznamů začala zabývat.
Evropská komise proto zahajuje projekt, jehož cílem je zjistit ve všech 27 členských zemích EU, jaké jsou postoje chovatelů i jejich odpůrců, a rozhodnout, zda současná regulace (tzv. negativní seznamy konkrétních ohrožených druhů, které se nesmějí chovat vůbec či jen za přísných podmínek, např. podle úmluvy CITES) je či není dostatečná a tedy zda je či není potřebné pozitivní seznamy zavést.
Aktivisté, požadující pozitivní seznamy, tvrdí, že zvířata v soukromých chovech trpí a mají vysokou úmrtnost. Dále tvrdí, že představují vysoké ohrožení lidí možným přenosem chorob z chovaných zvířat na člověka. Podle nich také podporují domácí chovy likvidaci původních druhů zejména v tropech tím, že jsou hromadně odchytáváni jedinci z volné přírody. Navíc údajně chovatelé zvyšují riziko zavlečení invazních druhů do volné přírody.
Z provedeného rozboru dokumentů, které aktivisté používají, aby získali podporu politiků a veřejnosti, vyplývá, že argumentují vesměs zmanipulovanými, zkreslenými, ale i zcela nepravdivými údaji. V České republice i dalších zemích, kde platí velice přísné mezinárodní i národní předpisy, chovaná zvířata netrpí a jejich chov je pod přísnou kontrolou státu. Pokud jde o přenos chorob na člověka, rozborem odborných článků lze snadno dokázat, že aktivisté vysloveně lžou – největším rizikem pro zdraví lidí jsou kočky a psi, nikoli jiná chovaná zvířata. Naprostá většina chovů také využívá převážně zvířata odchovávaná v zajetí – nejenže tedy přírodu v zemích původu neohrožují, ale právě naopak jí pomáhají tím, že po jedincích z přírody není poptávka (odchovaní jedinci netrpí chorobami a parazity, navíc dovoz zvířat odchycených z přírody byl v řadě případů do EU již dávno zakázán – např. v souvislosti s ptačí chřipkou). Zavlečení invazních druhů je také vysloveně nepravdivým argumentem. Aktivisté záměrně zamlčují, že pokud v určitých zemích dochází k excesům v oblasti chovatelství, není to nedostatečností zákonů, ale jejich špatným či dokonce žádným vymáháním. Jsme přesvědčeni, že ve skutečnosti aktivisté bojují proti chovatelství z čistě osobních, citových důvodů, a údajné „odborné“ argumenty konstruují uměle. V osmi státech EU ale již uspěli – pozitivní seznamy tam buď platí, nebo jejich schvalování právě probíhá. A jak je vidět, dalším krokem má být likvidace chovatelství v celé EU prostřednictvím unijních pozitivních seznamů.
Máme ale jedinečnou šanci toto nebezpečí zastavit. Pro novou celoevropskou regulaci by musely hlasovat všechny členské státy. V České republice podpora pro pozitivní seznamy není ani mezi chovateli, ani na odpovědných úřadech. Musíme ovšem dát tento postoj Evropské komisi velice hlasitě najevo. Řešitelům projektu o údajné potřebnosti pozitivních seznamů musíme ukázat, že chovatelství u nás je tradiční, rozvinuté, chovaným živočichům ani veřejnému zdraví neškodí, a naopak přináší mnohá pozitiva jak pro ochranu přírody, tak pro pěstování vztahu dětí a lidí k živým tvorům, výuku, i jako smysluplná zábava.
Vytvořili jsme volné sdružení nejvýznamnějších chovatelských organizací v ČR, včetně Českého svazu chovatelů, ale sami nic nezmůžeme. Našich členů je několik set, zatímco soukromých chovatelů jsou desítky, možná i stovky tisíc. Chovatelství navíc podporuje i velká část veřejnosti bez ohledu na to, zda doma mají či nemají nějaké zvíře. Ukažme, že trváme na zachování chovatelství u nás a odmítáme jakýkoli pokus o neodůvodněné zavedení celoevropských pozitivních seznamů. Podpoříte-li svým hlasem odmítnutí unijních pozitivních seznamů a bude-li takových hlasů mnoho, seznamy neprojdou. Je ale třeba jednat – tady a nyní, za několik měsíců může být již pozdě.
Více informací a všechny dokumenty najdete na webových stránkách https://pozitivniseznam.cz/
Připojte svůj podpis na podpisovou listinu a odmítněte pozitivní seznamy! Nemáte co ztratit, nemáte čeho se bát. Jedno je jisté – bez aktivního odporu se dobrého konce nedočkáme!