Vietnamské prase, často označované také jako miniprase, je malé prase domácí, které je oblíbené jako domácí mazlíček. Má krátkou srst, malé uši a kompaktní tělo. Jeho váha se obvykle pohybuje mezi 35 a 70 kg, ale někteří jedinci mohou vážit i více.

Původ

Vietnamské prase pochází z jihovýchodní Asie, zejména z Vietnamu. Bylo domestikováno před tisíci lety a bylo chováno pro maso. V 80. letech 20. století bylo toto prase převezeno do Severní Ameriky a Evropy, kde se stalo populárním domácím mazlíčkem.

Pro koho je vhodné ?

Vietnamské prase je vhodné pro jednotlivce nebo rodiny, které mají dostatek prostoru a času se takovému zvířátku věnovat. Nejsou to vhodní mazlíčci do bytů, protože potřebují zahradu k pohybu a hraní.

Jak je chovat

  1. Prostor: Vietnamské prasátko potřebuje dostatek prostoru k pohybu. Ideální je venkovní ohrada s přístřeškem proti nepříznivému počasí.
  2. Strava: Jejich strava by měla být vyvážená a skládat se z krmiva pro prasata, zeleniny, ovoce a občasného doplňku bílkovin.
  3. Sociální potřeby: Prasátka jsou sociální zvířata, která potřebují společnost. Pokud nemáte více prasátek, měli byste věnovat dostatek času k interakci s vaším prasátkem.
  4. Zdravotní péče: Pravidelné veterinární kontroly a očkování jsou nezbytné pro udržení zdraví vašeho vietnamského prasátka.

Závěr

Vietnamské prasátko může být skvělým mazlíčkem pro ty, kteří mají dostatek prostoru a času věnovat se péči o něj. Je důležité si uvědomit, že i když jsou malé a roztomilé jako selátka, následně vyrostou v dospělé ne příliš malé prasata, která vyžadují specifickou péči.