Parazité jsou  nebezpečnými vetřelci, kteří mohou způsobit vážné problémy a nemoci u vašich čtyřnohých miláčků, bez ohledu na to, zda žijete ve městě nebo na venkově.

V tomto článku si popíšeme nejběžnější parazity, kteří mohou ohrozit zdraví vašich psů a také jak se jim vyhnout.

Klíšťata

Klíšťata jsou běžnými parazity, kteří se živí krví a mohou přenášet různé nemoci na psy, jako je lymská borelióza nebo babesióza. Je důležité pravidelně kontrolovat srst vašeho psa po procházkách a používat preventivní repelenty, obojky, či tablety, aby se minimalizovalo riziko klíšťat.

Blechy

Blechy jsou dalším velmi častým parazitem, kteří pronikají do srsti psů a způsobují svědění. Mnoho psů může být alergických na bleší kousnutí, což může způsobit vážné záněty kůže. Pravidelné ošetřování psů antiparazitickými přípravky pomáhá zabránit jejich výskytu.

Roztoči

Roztoči jsou mikroskopičtí parazité, kteří se usazují v uších nebo na kůži psa a způsobují podráždění a svědění. Zde je důležitá pravidelná kontrola uší a kůže.

Tasemnice

Tasemnice jsou dlouhé pásy červů, kteří parazitují ve střevech psů. Jsou přenášeny při konzumaci infikovaných blech nebo myší. Příznaky tasemnic zahrnují hubnutí a svědění okolo řitního otvoru. Odčervování a prevence přítomnosti blech jsou klíčové pro snížení rizika infekce tasemnicemi.

Štěnice

Štěnice jsou parazité, kteří se usazují na kůži psů a živí se jejich krví. Jejich kousnutí může způsobit svědění, zarudnutí a infekci kůže. Pravidelná kontrola pelíšku psa může pomoci zabránit infekci.

Srdeční červivost

Srdeční červivost je onemocnění způsobené vlasovcem psím. Ten má rád především teplo a tak se nemoc nejčastěji objevuje v teplejších oblastech. Nemoc se přenáší prostřednictvím komárů. Larvy srdcových červů se usazují v srdci a na plicích psa, což může způsobit závažné srdeční problémy.