Poměrně novinkou na trhu je organické hnojivo pro rostliny - frass. Jedná se o trus hmyzu, většinou potemníka moučného. Díky tomu je zcela neškodné pro vaše mazlíčky, které chováte v teráriích, paludáriích a podobně. Je tedy jasnou volbou právě pro vás, pokud chováte mazlíčky - chameleony, žabky, gekony a další, chcete mít hezké terárium plné rostlin a nechcete si mazlíky zabít chemií. Pojďme se na hnojivo nyní podívat blíže.

Výhody frass

1) Neškodné pro zvířata i děti

Jak již bylo řečeno je to hnojivo organické, které nikomu neublíží a neničí ani životní prostředí.

2) Repelentní účinky proti škůdcům rostlin

Rostliny ve vašem teráriu může napadnou občas nějaký ten škůdce. Frass má však repelentní účinky proti škůdcům, díky obsahu chitinu, a tak pravděpodobnost, že se vám v ubikaci škůdci uhnízdí, výrazně snížíte. Na některé škůdce účinkuje lépe na některé méně, ale při využití formou prevence rozhodně nic neztratíte. 

3) Vyvážené množství živin

Frass obecně má vyvážené množství živin, které se postupně uvolňují do substrátu. Rostlina má tak vždy k dispozici přesně to, co potřebuje ke svému správnému růstu. Napříč různými značkami se složení tří základních prvků - dusík, draslík, fosfor.. může trochu lišit, ale ne příliš. Nejlepší zkušenosti mám  s hnojivem značky Black frass, kde je poměr NPK: 4,1 • 4,3 • 2,5. Průmyslová hnojiva navíc často obsahují skutečně jen tyto tři základní prvky. Rostliny ale ke svému životu potřebují i další živiny - hořčík, síru a další a všechny tyto prvky frass obsahuje.

4) Bez rizika přehnojení

Živiny z frassu se do substrátu při aplikaci posypem uvolňují postupně. Proto nemůže dojít k přehnojení rostliny. Přitom ale přehnojení rostlin je velký problém, protože rostlina na něj může umřít velmi rychle a šatně se pak zasahuje. Proto je dobré se skutečně vyvarovat průmyslovým hnojivům.

5) Bez zápachu

Když už se člověk rozhodne pro využití organických hnojiv, narazí na problém, že často značně smrdí. Frass ale nijak nezapáchá, proto se skvěle hodí do terárií, která klidně máte umístěná i v ložnici. Skutečně nic neucítíte.

Aplikace hnojiva frass Hnojivo lze aplikovat třemi způsoby a všechny jsou velmi jednoduché.

1) Posypem na substrát

Stačí vzít jednu lžičku hnojiva a jemně ji rozsypat kolem rostliny v tenké vrstvě. Důležitá je aplikace v tenké vrstvě, aby hnojivo nezačalo plesnivět. Lze tomu předejít tím, že hnojivo do substrátu lehce zahrabete. Případně pokud se už plíseň vyskytla, opět stačí lehce zahrabat.  Hnojivo se následně bude postupně uvolňovat do substrátu a už se nemusíte o nic starat.

2) Zálivkou

Do jednoho litru vody stačí dát jednu lžící hnojiva a nechat louhovat půl hodiny až 4 hodiny. Následně výluh scedit. Pak už jen rostliny běžně zalít, tak jak to děláte vždy. Tímto způsobem hnojíme jednou za dva až tři týdny, záleží na stavu rostlin.

3) Postřikem na list

Opět se vytvoří výluh. Jedna lžíce na jeden litr vody a nechá se louhovat max. 4h. Následně se výluh scedí, aby se vám neucpávali trysky rozprašovače. Pak už jen stačí výluh nalít do rozprašovače a postříkat rostliny.  Tento způsob aplikace hnojiva využíváme, pokud chceme využít repelentní účinky hnojiva proti škůdcům nebo když rostliny hodně strádají kvůli nedostatku živin. Listy totiž živiny přijmou mnohem rychleji, a tak se dříve zotaví.

Zkušenosti s frassem Hnojivo frass používám už přes rok. Nejen na pokojové rostliny, ale i balkónovky, rostliny na zahradě, trávník a ovocné stromy. Osvědčilo se mi na vše. A skutečně se rostlinám mnohem lépe daří. Samozřejmě není tak účinné jako průmyslová hnojiva, ale nedochází k přehnojení a rostliny dostanou skutečně všechny živiny, které potřebují ne jen NPK. Konkrétně používám organické hnojivo Black frass, které má příznivou cenu a zároveň vysokou kvalitu. Jiná česká značka frassu, má hnojivo špinavější a hnojivo neobsahuje jen hmyzí trus, ale je znečištěno svlečkami hmyzu a podobně. Je tedy lepší zaplatit pár korun na víc, ale dostat skutečně to, co člověk chce.