Indický běžec je zvláštní druh domácí kachny, který je známý svým vzpřímeným postojem a rychlým, "běžícím" pohybem. Má dlouhé, štíhlé tělo a může být v různých barvách, od bílé po modrou, černou a mnoho dalších odstínů.

Původ

Indický běžec pochází z Asie, konkrétně z oblasti dnešního Indonésie. Byli chováni pro své výjimečné vlastnosti a byli postupně dovezeni do Evropy a dalších částí světa.

Pro koho je vhodná

Indický běžec je ideální pro ty, kteří hledají aktivní a zábavnou kachnu, která je také produktivní snáškou. Jsou skvělí pro rodiny s dětmi. Běžci jsou přátelští a snadno se s nimi zachází.

Jak je chovat

  1. Voda: Ačkoli indičtí běžci nevyžadují vodní plochu stejně jako jiné kachny, měli by mít přístup k čerstvé vodě pro pití a koupání. Můžete například zvolit dětský plastový bazének.
  2. Krmení: Můžete je krmit speciálním krmivem pro kachny nebo krmivem pro drůbež. Doplňte stravu zeleninou a případně i hmyzem.
  3. Sociální potřeby: Indičtí běžci jsou společenští ptáci a měly by být chovány v malých skupinách.

Vhodné prostory

Indickým běžcům by měl být poskytnut dostatečný prostor pro běhání a hledání potravy. Ohrada by měla být bezpečná před predátory a měla by obsahovat dostatečné úkryty.

Jaký mít kurník

Kurník pro indické běžce by měl být suchý, čistý a dobře větraný. Měl by poskytnout dostatek prostoru pro každou kachnu a měl by být vybaven hnízdními boxy pro snášení vajec.

Rozmnožování

Indičtí běžci se mohou rozmnožovat přirozeně nebo prostřednictvím inkubace vajec. Samice obvykle snáší vajíčka do hnízdního boxu a inkubuje je po dobu 28 dní.

Společenské interakce

Tyto běžci jsou známý svou přátelskou a společenskou povahou. Mohou se snadno sblížit s lidmi a mohou být také chovány s jinými druhy drůbeže, pokud mají dostatek prostoru.