Betta bojovnice, známá také jako bojovnice pestrá, je malá ryba s nápadnými barvami a dlouhými, praporečkovitými ploutvemi. Samci jsou obzvláště známí pro své jasně zbarvené a výrazné ploutve, zatímco samice jsou obvykle méně výrazné.

Původ

Betta bojovnice pochází z jihovýchodní Asie, zejména z Thajska, Kambodži a Vietnamu.

Pro koho je vhodná

Betta bojovnice je ideální pro začátečníky v akvaristice díky své odolnosti a snadné péči. Její pestré barvy a elegantní ploutve ji činí oblíbenou volbou pro mnoho akvaristů.

Jak je chovat

  1. Voda: Betta bojovnice preferuje teplou vodu s teplotou mezi 24 a 28°C. Je důležité udržovat stabilní teplotu vody a pravidelně měnit část vody.
  2. Strava: Betty jsou masožravci a preferují živou nebo mraženou potravu. K dispozici je také speciální sušené krmení pro betty, které sežene v každé akvaristice.
  3. Sociální potřeby: Samci betty bojovnice jsou teritoriální a neměli by být chováni s jinými samci. Samice mohou být chovány ve skupinách, ale je důležité sledovat je, aby nedošlo k agresi.

Vhodné akvárium

Pro bettu bojovnici je ideální akvárium o objemu minimálně 20 litrů. Akvárium by mělo být vybaveno filtrem, topením a vrchním sklem. Je také důležité bettě zajistit dostatek úkrytů a rostlin.

Kde bettu sehnat

Pokud máte zájem o nákup betty bojovnice, můžete ji najít v mnoha specializovaných obchodech s akvaristikou. Je důležité vybrat si rybu z renomovaného zdroje, který dbá na zdraví ryb. Můžete také navštívit akvaristické výstavy (v Praze například Ryby a rybičky) nebo se obrátit na místní kluby akvaristů, kde můžete najít chovatele specializující se přímo na tyto ryby.

S jakými jinými rybami může být v akváriu

Ačkoli betta bojovnice může být teritoriální, může být chována s některými jinými druhy ryb, pokud je akvárium dostatečně velké a poskytuje dostatek úkrytů. Dobrými společníky pro bettu mohou být například  korýši. Je důležité vyvarovat se chovu s jinými teritoriálními rybami nebo rybkami, které by mohly bettě okousat ploutve.